Łódzkie Inwestycje

Historia – Kamienica Szykiera

Narożna neorenesansowa kamienica zlokalizowana jest przy ul. Północnej 1/3, u zbiegu ulic Północnej i Nowomiejskiej, gdzie kiedyś skupione było życie miasta, natomiast obecnie rozciąga się Park Staromiejski, zwany dawniej Parkiem Śledzia.

Kamienica do 1939 roku była własnością małżeństwa Ezre i Sura Szykier, którzy zlecili jej budowę w latach 1896 – 1901. Zaprojektowana została przez architekta Piotra Brukalskiego w 1896 roku. Małżeństwo Szykier było właścicielami kamienicy do 1939 roku.

Kamienica to przykład historycznego budynku wpisującego się w życie współczesnego i nowoczesnego postfabrycznego miasta. W dawnych czasach lokale na parterze kamienicy były wykorzystywane głównie jako użytkowe i ta funkcja pozostała do dzisiaj.

Sklep z wyrobami pończoszniczymi i rękawiczkami firmy „Estonia” prowadził Chaim Szczycki, zaś wzdłuż ulicy Północnej były artykuły papiernicze sprzedawane przez Salomona Altmana.

Budynek był przede wszystkim budynkiem mieszkalnym. Mieszkańcami byli w większej części Żydzi. W piwnicach jednej z oficyn uruchomiono rozlewnię piwa.

Na południowej ścianie w podwórku, znajdowało się malowidło na ścianie, które zostało zdjęte i po pracach konserwatorskich, udostępnione publiczności w byłym pałacu Poznańskich.

W piwnicach o sklepieniach gotyckich o powierzchni ok. 500m², przechowywano beczki ze śledziami, którymi handlowano na pobliskim targu mieszczącym się na terenie obecnego parku. Ulica swoją nazwę zmieniła tylko raz, w czasie wojny nazywała się Nordstrasse.